Psy to zwierzaki, które posiadają zazwyczaj niepochamowaną radość życia. To istne wulkany energii, które uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy. Aby zapewnić swojemu pupilowi dawkę rozrywki, wbrew przekonaniom, nie potrzebujemy jedynie kija oraz własnych rąk. Należy postarać się nieco bardziej i zapewnić psu chociaż kilka zabawek, które będziemy cyklicznie zmieniali.
Dlaczego psy lubią się bawić?
Psy, aby prawidłowo się rozwijać potrzebują zabawy. Uznawane są za jedne z najbardziej rozrywkowych stworzeń, które nigdy tak naprawdę nie dorośleją. Można powiedzieć, że są szczęściarzami – całe ich życie opiera się na zabawie.
Podczas zabawy u zwierzaków wydziela się ten sam składnik, co u ludzi – endorfiny. Mają one pozytywny wpływ na cały ustrój organizmu. Normują ciśnienie krwi, obniżają poziom stresu, wzmacniają odporność i zmniejszają napięcie mięśni. Chyba nie trzeba mówić, że taki stan rzeczy powoduję, że zwierzaki o wiele rzadziej chorują. Z tych właśnie powodów każdy czworonożny przyjaciel powinien mieć zapewnioną dawkę rozrywki każdego dnia.
Czy psy potrzebują zabawek?
Nie wiadomo z jakiego powodu utarło się przekonanie, że koty potrzebują zabawek, a pies zadowoli się kawałkiem patyka lub kamieniem. Pies tak samo jak kot ma w krwi gen polowania, tak więc potrzebuje elementów, z którymi mógłby wejść w interakcje.
Historia psów sięga tysięcy lat wstecz, gdzie po dokładnym zapoznaniu się ich pochodzeniem, możemy zauważyć, że jego przodkiem jest wilk.
Może być niezwykle trudno to zrozumieć, szczególnie patrząc na ratlerka czy pudelka, jednak jest to 100 % prawda i nawet w takich miniaturowych rasach płynie krew drapieżnika.
Jak na potomka wilka przystało pies ma niezwykle silną potrzebę tropienia i węszenia. Węch stanowi u niego zmysł, którym głównie się posługuje. Ważny jest również smak, toteż po uprzednim zapoznaniu się ze swoją potencjalną ofiarą (czyli zabawką), będzie ją gryzł i intensywnie żuł.
Żucie ma niebagatelny wpływ na zdrowie pupila. Pomaga mu wzmocnić mięśnie żuchwy oraz dziąsła. Pies jak na myśliwego przystało, chętnie nosi swoją ofiarę w zębach i dzieli się z towarzyszami (domownikami).
Co się stanie jeżeli pies nie będzie miał zabawek?
Jak więc możemy zauważyć zabawki pomagają zaspokoić pierwotne instynkty psa, które ma w genach. Jednak co może się stać, gdy zignorujemy jego potrzeby i nie zapewnimy mu odpowiedniej dozy zabawy?
W takiej sytuacji możemy spodziewać się zmiany jego zachowania. Będzie on znudzony, sfrustrowany i pragnąc zaspokoić na własną rękę swoje potrzeby, może gryźć i bawić się tym, co wpadnie mu w oko. Długofalowe skutki braku zabawy mogą skończyć się agresywnymi zachowaniem i stanami nerwicowymi.
Należy również pamiętać, że psy to jedne z najinteligentniejszych ras zwierząt, które potrzebują stymulacji umysłu.
Pies lubi nowe zabawki
Nie da się ukryć, że gdy zestawimy naszemu pupilowi 2 zabawki, jedną nową, drugą starą, to jego zainteresowanie będzie skupione na tej nowej. Jeżeli więc zastanawiamy się, dlaczego nasz czworonożny przyjaciel nie jest zainteresowany starą zabawką i już tak często się nią nie bawi, to jest odpowiedź. Psy, zupełnie tak jak ludzie zwyczajnie po jakimś czasie się nudzą.
Najlepszym wyjściem z sytuacji jest zakup ok. 6 zabawek i gdy zauważymy pierwsze symptomy znudzenia (ok. kilku tygodni) zmieńmy ją na następną. Tym samym nasz ukochany zwierzak nie będzie cały czas szczęśliwy, a o to nam przecież chodzi, prawda?
Jak dobrać odpowiednie zabawki dla psa?
Oczywiście ważny jest również odpowiedni dobór zabawki do psa. Powinniśmy dobrać ich wielkość oraz kształt do charakteru naszego pupila. Niezbędnymi akcesoriami są takie, które pies może samodzielnie gryźć i bawić się samemu. Warto również pomyśleć o zabawkach do wspólnej zabawy jak frisbee, piłki czy tak zwane przeciągacze, które te włochate czworonogi wprost uwielbiają.
Z psem jest trochę jak z dzieckiem. Mimo, że jest to jedynie zwierzę to potrzebuje właściwej opieki. Tak jak dbamy o jego wygląd, czy zdrowie, tak samo powinniśmy zadbać o samopoczucie.